I höst inleder Esbo Sångkör ett nytt kapitel i sin långa historia. Mångåriga dirigenten Barbro Smeds har valt att stiga åt sidan, och i hennes ställe har kören utsett musikmagistern och sångpedagogen Heidi Åberg.
Sin musikmagisterexamen tog Heidi år 2020 vid Sibelius-Akademin, där också kördirigering ingick i studierna. Hon är också behörig sångpedagog. Sången har blivit ett allt viktigare arbetsredskap för Heidi, och hon anser att hälsosam röstanvändning formar en grund i körarbetet.
Heidi ser fram emot att arbeta med Esbo Sångkör och utforma en mångsidig repertoar som ska stöda körens vidare utveckling. Hon eftersträvar också ett lyhört musikaliskt samarbete i kören. Därtill är det roligt att jobba också med tolkning. En viktig målsättning i arbetet är att körmedlemmarna upplever körsången som givande.
Heidi har arbetat med sångensembler och körer samt som pedagog med människor i olika åldrar. Sin musikerbana inledde Heidi som violinist i Brages musikskola och vid Nylands svenska musikläroanstalt. Hon studerade först till musiker och musikpedagog med violin som huvudämne i Yrkeshögskolan Stadia och Metropolia. Hon har tidigt satsat på mångsidighet, och tog sånglektioner och sjöng i körer redan under musikinstitutåren. Heidi ser musik som kommunikation, ända sedan de åren då hon studerade kammarmusik och orkesterspel. Till vardags arbetar Heidi som musikledare i Vanda svenska församling.